Kilka słów o Terapii Poznawczo - Behawioralnej

Autor: Natalia Szymkowiak

Szanowni Państwo,

zawsze z radością dzielimy się z Wami informacjami o rozwoju zawodowym członków naszego Zespołu! Psycholog Centrum Wspierania Rozwoju Motyl - Natalia Szymkowiak, rozpoczęła czteroletnie szkolenie z zakresu terapii poznawczo-behawioralnej. Poniżej kilka słów o samej metodzie.

Psychoterapia poznawczo–behawioralna zwana inaczej terapią kognitywno–behawioralną (cognitive–behavioral therapy – CBT), jest metodą leczenia zaburzeń psychicznych, trudności emocjonalnych oraz problematycznych zachowań. Charakteryzuje się ustrukturowanym i zorientowanym na określone cele i problemy sposobem współpracy terapeuty i pacjenta.

W porównaniu z innymi rodzajami psychoterapii jest określana jako metoda stosunkowo krótkoterminowa – trwa zwykle kilkanaście do kilkudziesięciu spotkań (zazwyczaj sesje odbywają się raz w tygodniu). Choć pierwotnie powstała z myślą o leczeniu depresji, obecnie jest z powodzeniem stosowana także w leczeniu innych zaburzeń nastroju (m.in.dystymia - młodsza siostra depresji, choroba dwubiegunowa), zaburzeń lękowych (m.in. lęk paniczny, fobia społeczna, zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne), zaburzeń osobowości, odżywiania, uzależnień a także w zaburzeniach psychotycznych. Jej skuteczność w terapii problemów psychicznych wykazano w bardzo dużej ilości wiarygodnych badań klinicznych.

U podstaw terapii poznawczo–behawioralnej leży założenie, że poprzez zmianę dezadaptacyjnego (rodzącego cierpienie) sposobu myślenia można uzyskać zmianę nastroju i zachowania. Terapeuta stosuje techniki CBT aby pomóc pacjentowi zweryfikować własne wzorce myślenia i przekonania oraz zastąpić „błędy w myśleniu” bardziej efektywnymi myślami, redukując w ten sposób dyskomfort. Terapia poznawczo–behawioralna pozwala zastąpić nie sprawdzające się sposoby radzenia sobie, myślenia, odczuwania bardziej użytecznymi oraz „sprzyjającymi samemu właścicielowi”.

Udostępnij

2021-04-24